مترو استانبول

 

متروی استانبول دو خط شمالی و جنوبی دارد.خط جنوبی که M1 نامیده می‌شود، از فرودگاه آتاتورک شروع می‌شود و به آکسارای می‌رود. آکسارای علاوه بر ایستگاه مترو، ایستگاه تراموا هم دارد و دسترسی از آن به بخش قدیمی شهر و محله‌های تفریحی و توریستی بسیار آسان است.خط شمالی، مسیر کوتاهی است بین شیشانه و حاجی‌عثمان که از میدان تقسیم می‌گذرد.

سیستم مترو و اتوبوس برقی استانبول از ساعت 6 صبح تا 12 شب فعال است و می توانید بسته به مسیر مورد نظرتان در تور استانبول از خطوط مترو زیر استفاده کنید:

خط 1 مترو مسیر آکسارای - فرودگاه آتاتورک می باشد از میدان آکسارای در مرکز شهر استانبول شروع شده و پس از گذشتن از ترمینال اتوبوس استانبول به فرودگاه آتاتورک استانبول می رسد . این خط برای مسافرینی که از  فرودگاه  آتاتورک استانبول مایلند به مرکز شهر استانبول بروند و یا به ترمینال اصلی شهر استانبول بروند و یا بالعکس اگر هتل یا محل اقامت گردشگران تور استانبول در منطقه آکسارای استانبول باشد و بخواهند به فرودگاه آتاتورک بروند بسیار مورد استفاده است .

خط 2 مترو مسیر ینی کاپی - حاجی عثمان می باشد که در ماه فوریه 2014  تا نزدیکی تونل منطقه تکسیم بی اغلو در استانبول گسترش یافت و در مسیر خود از ایستگاههای ینی کاپی ، بی اوغلو ، میدان تکسیم و منطقه شیشلی استانبول می گذرد و در نهایت این مناطق را به  خلیج شاج طلایی استانبول متصل میسازد . این خط برای مسافرینی که در منطقه تکسیم اقامت دارند و یا از منطقه خلیج شاخه طلایی مایلند به منطقه تکسیم بروند بسیار قابل استفاده است و به دلیل تردد زیاد در این مسیر ها بسیار شلوغ می باشد.

خط 3 مترو ترمینال اتوبوس اسنلر - کرازلی می باشد که این خط ترمیال کرازلی که اصلی ترین ترمینال اتوبوس های داخل شهری استانبول می باشد را به منطقه کرازلی درحومه بخش اروپایی استانبول متصل می سازد .

خط شماره 4 مترو شامل منطقه کادیکوی - کارتال شهر استانبول است . این خط که همانطور که از نامش پیداست بخش آسیایی استانبول را پوشش می دهد ، از ساحل آسیایی منطقه بسفر شروع می گردد از منطقه بستانجی  میگذرد و به منطقه کارتال می رسد .

کرازلی- پارک المپیاد و باشاک شهیر خط شماره 5 در خطوط متروی استانبول می باشد که مرکز شهر را به غربی ترین مناطق استانبول متصل خواهد نمود . این خط برای کسانی که مایل به خریدملک در استانبول منطقه بیلوک دوزو و باغچه شهیر هستند بسیار مورد استفاده خواهد بود و رفت و آمد را به مرکز شهر تسهیل خواهد کرد .